Systemy oczyszczania ścieków przemysłowych

Zarówno oczyszczanie, jak i recykling ścieków przemysłowych są możliwe dzięki nowoczesnym i wciąż rozwijającym się technologiom m.in. wykorzystującym wirówki. Tego rodzaju systemy oczyszczania ścieków są przede wszystkim przyjazne do środowiska oraz co ważne ekonomiczne, dzięki czemu z powodzeniem funkcjonują w coraz większej liczbie przedsiębiorstw.

Zasada działania wirówki do oczyszczania ścieków

wirówka do oczyszczania ścieków przemysłowychUrządzenie stanowiące centrum systemów oczyszczania ścieków to wirówka (inna nazwa: centryfuga) – to właśnie do niej wpływają różnego rodzaju ciecze, zawierające materiały odpadowe określane jako ścieki przemysłowe. Ścieki wpływają do wirówki grawitacyjnie lub są one transportowane za pomocą pomp. Większe cząstki zanieczyszczeń są już na wstępnym etapie wychwytywane dzięki filtrom, co nie dopuszcza do zatykania i uszkodzenia pomp.

Wirówka, której prędkości obrotowe wynoszą kilka tysięcy obrotów na minutę, oddziela ciecz od fazy stałej. Szybki ruch obrotowy wielokrotnie zwiększa szybkość sedymentacji, dzięki czemu cząstki stałe osadzają się na ściankach bębna jako osad, z kolei oczyszczona woda przemysłowa gromadzona jest w czystych zbiornikach, tak aby znów mogła służyć podczas wykonywania procesów produkcyjnych.
Pozostałe cząstki stałe usuwane są z systemu oczyszczania ścieków np. dzięki koszom poliuretanowym umieszczanym wewnątrz bębna obrotowego.

Korzyści wynikające ze stosowania systemów oczyszczania wykorzystujących centryfugi

Aktualnie do przebiegu bardzo wielu procesów technologicznych niezbędnym medium jest woda lub odpowiednie płyny procesowe. Niezależnie od branży sposobem na poradzenie sobie z jej czyszczeniem i recyklingiem są wirówki, dzięki którym oddzielenie zanieczyszczeń od płynów procesowych wielokrotnego użytku, umożliwia ich ponowne wykorzystanie.

Warto wiedzieć, że wykorzystanie wirówek może przynieść oszczędności w zużyciu wody wynoszące nawet 95%! Bez zastosowania centryfug zarówno środki, jak i woda wykorzystywana w procesie musiałaby być ciągle uzupełniana, co oczywiście znacznie podnosiłoby koszty wynikające ze zużycia wody i środków chemicznych. Oszczędności wynikają również z tego, że zmniejszenie ilości ścieków to mniej opłat za ich chemiczną utylizację. W świetle obecnie funkcjonujących, coraz bardziej rygorystycznych przepisów, ich utylizacja jest bardzo kosztownym procesem i dla każdego przedsiębiorstwa ważne jest to, aby ścieków było możliwie jak najmniej.

Opcja automatyzacji

W wirówkach półautomatycznych minusem jest to, że szlam trzeba usuwać z bębna ręcznie — osad usuwa się zgodnie ze specyfikacją producenta i traktuje jako odpad. Do tego procesu trzeba zaangażować pracowników, którzy w tym czasie mogliby się zajmować czymś innym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że istnieje opcja pełnej automatyzacji systemów oczyszczania ścieków wykorzystujących wirówki, przez co niewymagane jest np. ręczne usuwanie szlamu z bębnów. Minimalna zaangażowanie operatorów w proces oczyszczania ścieków to kolejny sposób na obniżenie kosztów, w tym przypadku kosztów pracy — z pewnością warto więc zainteresować się tym rozwiązaniem.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *