Na czym polega proces galwanizacji metalu?

Galwanizowanie to proces produkcyjny znany również jako platerowanie. Obejmuje on kilka etapów, od obróbki wstępnej, przez właściwą, skończywszy na obróbce końcowej. Chociaż istnieje kilka różnych rodzajów technik powlekania, poniży opis będzie dotyczył samej galwanizacji.

Galwanizacja – etapy obróbki

Etap 1: Mechaniczny proces obróbki wstępnej metalu

obróbka wibrościerna - proces wykańczania powierzchniKoniecznością jest początkowe przygotowanie podłoża w celu gotowości do pokrycia. Istotne jest to z uwagi na słuszność usunięcia wszystkich szkodliwych zanieczyszczeń, olejów i smarów, które mogą utrudnić proces powlekania. Tempo osadzania powłoki powinno być równomierne i zadowalające, dlatego wszelkie odstępstwa od normy powinny być egzekwowane już w początkowej fazie galwanizowania. Pierwszy etap zakłada kilka powtórzeń czyszczenia, płukania oraz innych mechanicznych procesów obróbki wstępnej. Należy również pozbyć się wszelkiego rodzaju spoin, zadziorów lub innych niespójności powierzchniowych, w celu wygładzenia metalu. Jest to szalenie istotna kwestia, ponieważ galwanizowanie powierzchni nie ukrywa powyższych wad. W celu oczyszczenia stosuje się obróbkę strumieniowo-ścierną, gratowanie, piaskowanie, a także śrutowanie

Etap 2: Prawidłowe oczyszczenie podłoża

części metalowe przed oczyszczeniem

Po odpowiednim wykończeniu materiału bazowego nadszedł czas na oczyszczenie podłoża poprzez przepuszczenie go przez kwasowe lub zasadowe chemikalia. Niektóre materiały bazowe reagują na jedno czyszczenie, podczas gdy inne wymagają wielu nakładów. Po każdym zabiegu należy dokładnie spłukać substrat w wodzie, aby właściwie usunąć wszystkie chemiczne środki czyszczące. Najczęściej używanymi substancjami do powyższego procesu są: boraks, fosforany, węglany i syntetyczne środki piorące, dobrze współpracujące z metalami, takimi jak stal, stal nierdzewna, stopy stali, miedź, nikiel, tytan i ołów. Ponadto używane są również kwasowe środki czyszczące, tj. kwas chlorowodorowy, kwas siarkowy i inne kwaśne środki czyszczące, które zalecane są dla metali takich jak magnez.

Etap 3: Określenie właściwej czystości

Stan czystości podłoża zależny jest od potrzeby zlecenia. Na przykład, niektóre procesy galwaniczne wymagają jedynie usunięcia brudu i ziemi, podczas gdy inne wymagają całkowitego usunięcia tłuszczu i oleju. Istnieje kilka skutecznych sposobów na sprawdzenie czystości substratu:

  • Test wycierania poprzez użycie czystej szmatki w celu sprawdzenia czystości podłoża. Jeśli na ręczniku pojawi się osad lub brud, konieczne jest dalsze czyszczenie.
  • Test na pękanie wody po ostatecznym wypłukaniu produktu, polega na wylaniu kilku kropel na materiał. Jeśli woda spłynie swobodnie, oznaczać to będzie dobry efekt czystości. Jeśli woda wytworzy tzw. perełki na powierzchni, oznaczać to będzie obecność oleju i smaru na strukturze elementu.
  • Test lustra to inny sposób weryfikacji czystości. Oceny dokonuje się na podstawie współczynnika odbicia produktu.

Etap 4: Budowa stacji galwanicznej

Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu czystości nadszedł czas na rozpoczęcie galwanizacji. Sam proces wymaga przygotowania niezbędnych czynników, które posłużą za narzędzia w całym etapie powlekania. Z uwagi na to niezbędne będzie posiadanie prostownika lub innego źródła prądu stałego, zbiornika lub beczki, anody, katody i właściwego roztworu do powlekania (zwykle wody). Budując galwanizernie należy przestrzegać pewnych zasad. Najpierw należy podłączyć negatywny przewód elektryczny prostownika do podłoża. Następnym etapem jest umieszczenie przewodu dodatniego bezpośrednio w roztworze do platerowania. Teraz, po włączeniu prądu elektrycznego, anoda utlenia się i tworzy dodatnio naładowane jony, które są redukowane na katodzie. Wynikiem tego jest osadzanie metalu – wyjaśnia Agnieszka Bujak w z firmy Weld Plast, zajmującej się produkcją linii galwanicznych.

Etap 5: Proces galwanizacji

Osadzanie rozpoczyna się natychmiast po włączeniu prądu elektrycznego. Im dłużej wystawisz swój produkt na działanie prądu, tym grubsza będzie warstwa poszycia. Dla różnych metali, różne temperatury, poziomy napięcia i czasy zanurzenia są zmiennymi, które należy wziąć pod uwagę.

Etap 6: Galwanizacja dodatkowa (naprawcza)

Po uzyskaniu prawidłowego osadzania, często konieczne jest czyszczenie dodatkowe, aby zahamować matowienie. Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących. Elektrolityczne polerowanie i inne środki mogą następować galwanizowanie, w celu poprawy odporności na korozję.

Etap 7: Utylizacja odpadów

Zastosowanie galwanizacji skutkuje wytworzeniem niebezpiecznych metali ciężkich. Ze względu na wysoką toksyczność te niebezpieczne materiały muszą być odpowiednio utylizowane. Aby to zrobić legalnie i skutecznie, należy poddać ścieki wstępnemu oczyszczeniu przed wyrzuceniem.

 

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *