Polerowanie felg metodą obróbki wibrościernej

Obróbka wibrościerna to obróbka mechaniczna, nazywana również rotacyjno-ścierną. Uznawana jest za jedno z najlepszych rozwiązań pozwalających na czyszczenie powierzchni, w tym również polerowanie felg. Poza zastosowaniem w mechanice samochodowej, technika ta wykorzystywana jest także w jubilerstwie. Na czym tak naprawdę polega ten proces?

Technologie i maszyny w obróbce wibrościernej

Obróbka wibrościerna odbywa się w luźnym ścierniwie, przy użyciu wibracji generowanych przez wymuszające je urządzenia. Jako metoda obróbki skrawaniem, technika ta wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn. Najczęściej do prac rotacyjno-ściernych wykorzystuje się wygładzarkę wibracyjną kołową oraz rynnową. Sam proces skrawania zachodzi podczas kontaktu obrabianego materiału z ziarnem ściernym, zatopionym w tzw. kształtkach ściernych. Mogą one posiadać odmienny materiał ścierny oraz różne rodzaje spoiwa, jednak do najczęściej spotykanych należą kształtki żywiczne oraz ceramiczne. maszyna do polerowania felg Rosler-FBA-24-Turbo

Maszyna wibracyjna do polerowania felg Rosler FBA 24 Turbo

 

Obróbka wibrościerna a polerowanie felg

polerowanie felg - lustrzany efektProces renowacji felg należy do najczęściej przeprowadzanych prac, których celem jest poprawa wyglądu samochodu. Uzyskiwany w ten sposób lustrzany efekt odbicia pożądany jest przez wielu właścicieli pojazdów, jednak technologicznie pozostaje on stosunkowo trudny do osiągnięcia. Wynika to przede wszystkim ze skomplikowanego kształtu felg, które należą do detali o budowie uwzględniającej dość dużą ilość szczelin, zdobień i zakamarków. Obróbka wibrościerna jest jednak procesem, który wykazuje w przypadku polerowania felg bardzo dużą efektywność. Korzyści te osiągane są nawet mimo stosunkowo niskich kosztów samej obróbki oraz niewielkiej pracochłonności – całościowe polerowanie felg odbywa się w ciągu zaledwie jednego cyklu roboczego.

Proces polerowania felg poprzez obróbkę wibrościerną

W przypadku polerowania felg, wyróżnić można trzy główne etapy przeprowadzania obróbki wibrościernej. Pierwszy z nich opiera się na usunięciu starej powłoki lakierniczej, poprzez zastosowanie szlifowania wibracyjnego. Proces ten jest najbardziej intensywny i pracochłonny, ponieważ wymaga wykorzystania specjalnej chemii wspomagającej oraz właściwego dobrania materiału ściernego kształtek. Następnie wykonuje się dogładzanie wibracyjne, z zastosowaniem kształtek o nieco drobniejszym ziarnie. Na ostatnim etapie felgi są polerowane przy użyciu specjalnych kulek porcelanowych. Pozwalają one na nagniecenie nawet mikroskopijnych nierówności, co znacząco wyróżnia metodę wibrościerną od pozostałych obróbek polerskich.

Trwały i dobry jakościowo lustrzany efekt

Udoskonalona poprzez obróbkę wibrościerną powierzchnia wyróżnia się bardzo dobrą jakością. Uzyskiwany efekt lustrzany jest nie tylko natychmiastowo zauważalny, ale również bardzo trwały. Wynika to po części dzięki możliwości zastosowania specjalistycznej chemii wspomagającej na poszczególnych etapach całego procesu. Złożone prace rotacyjno-ścierne pozwalają na uzyskanie wytrzymałego oraz estetycznego połysku aluminiowych felg, który ma szanse zadowolić nawet najbardziej wymagających kierowców.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *