Usuwanie rdzy z metali metodą obróbki wibrościernej

Obróbka wibrościerna (inaczej trowalizacja) to obróbka mechaniczna powierzchni metalowych. Usuwanie rdzy następuje dzięki materiałom ściernym w postaci kształtek ceramicznych. Przemysł metalowy wykorzystuje ten rodzaj obróbki na szeroką skalę np. w branży motoryzacyjnej. Jest to metoda, która niesie za sobą szereg zalet. Podstawą trowalizacji jest napęd wibracyjny. To właśnie on zapewnia perfekcyjne wygładzenie i oczyszczenie detali.

Proces usuwania rdzy metodą obróbki wibrościernej

Obróbka wibrościerna stosowana jest podczas polerowania oraz wygładzania powierzchni metalowych. Dzięki niej możliwa jest również poprawa stanu wizualnego danej części poprzez rozjaśnienie, czy też nabłyszczenie. Usuwanie rdzy jest procesem dość złożonym. Część poddawana obróbce umieszczana jest w specjalnym zbiorniku, gdzie znajduje się płyn technologiczny oraz kształtki ścierna. To właśnie ścierniwo w dużej mierze odpowiada za eliminację niedoskonałości z powierzchni metalu. Proces wygładzania możliwy jest dzięki drganiom wibracyjnym.
Proces oczyszczenia powierzchni z rdzy może odbywać się na różne sposoby. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Obróbka może przebiegać na sucho, na mokro lub przy zastosowaniu past ściernych. Czas obróbki zależy od wybranej metody, a także stanu, w jakim znajduje się dana część. Im bardziej uległa ona procesom korozyjnym, tym dłuższa obróbka. W przypadku niewielkich elementów można pozbyć się rdzy nawet w przeciągu kilku godzin. Jeśli chodzi o powierzchni duże i o skomplikowanych kształtach, to całkowity czas obróbki może wynieść nawet kilka dni.

wibratory kołowe do obróbki wibrościernej

Zalety obróbki wibrościernej

Jak wyżej wspomniano, obróbka wibrościerna ma wiele zalet. Podstawowym atutem jest fakt, że tą metodą możemy obrobić zarówno niewielkie przedmioty, jak i duże powierzchnie. Jest to więc technika dość uniwersalna, która sprawdza się podczas wielu różnych przypadków. Kolejną zaletą jest to, że często wymaga jeden zabieg, aby obrabiana powierzchnia stała się idealnie gładka oraz pozbawiona chropowatości.
Dzięki trowalizacji możemy również zabezpieczyć daną powierzchnię przez ponownym oddziaływaniom korozji. Na powierzchni obrabianego elementu tworzy się powłoka antykorozyjna.

Wielkim plusem jest to, że powierzchnia poddana trowalizacji jest dogłębnie oczyszczona i wyrównana. Jej struktura geometryczna staje się ujednolicona. Obróbka wibrościerna może być stosowana nawet w przypadku powierzchni złożonych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyeliminować rdzę z przedmiotów o skomplikowanych kształtach.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *