Nowoczesne technologie w stomatologii

Gabinet stomatologiczny kojarzy się zazwyczaj z bólem i dźwiękiem wierteł. Dlatego w wielu osobach takie miejsca nie wzbudzają zbyt przyjemnych skojarzeń. Obecnie jednak gwałtowny rozwój stomatologii sprawił, że w nowoczesnych klinikach możliwe jest wykonanie wielu zabiegów bez użycia tego typu narzędzi. Pojawiło się bowiem leczenie bezkontaktowe – przy pomocy technologii laserowej, która jest w tej dziedzinie prawdziwą rewolucją.

Laserowe leczenie zębów

Ta innowacyjna technologia stomatologiczna zaczyna obecnie zyskiwać coraz większą popularność ze względu na to, że daje świetne efekty, pozwala pracować szybciej, a pacjent czuje się bardziej komfortowo niż w przypadku leczenia metodami tradycyjnymi. Obecnie w Polsce można znaleźć gabinety dentystyczne w których można skorzystać z laserów terapeutycznych o małej i średniej mocy. Używa się ich: w działaniach przeciwbólowych, działaniach przeciwzapalnych, mają one również właściwości biostymulujące. Lasery o dużej mocy umożliwiają zaś wykonywanie bardziej złożonych zabiegów. Tego rodzaju nowoczesne technologie w stomatologii są bezpieczne dla organizmu, mało inwazyjne i pozwalają na skuteczne zastąpienie narzędzi chirurgicznych. Laseroterapię można wykorzystywać (właściwie we wszystkich specjalnościach stomatologicznych) do leczenia wspomagającego albo jako alternatywę dla konwencjonalnie wykonywanych zabiegów.

Nowoczene wyposażenie gabinetu stomatologicznego Mikrostomart w OpoluSposoby wykorzystania lasera stomatologicznego

Światło lasera działając na tkankę może dawać efekt: fotochemiczny, fotojonizacyjny, fototoksyczny oraz fotostymulacyjny. Dzięki temu pojawia się możliwość takich działań jak: biostymulacja, cięcie, odparowanie, koagulacja i wywoływanie efektu przeciwbakteryjnego. Mówiąc dokładniej laser jest wykorzystywany:
1. W profilaktyce: dezynfekcja, usuwanie kamienia, a także hamowanie krwawienia z dziąseł.
2. W chirurgii stomatologicznej: do cięcia tkanek miękkich i kości.
3. W endodoncji: opracowywanie i sterylizacja kanałów zębowych.
4. W implantologii: w technice otwierania implantów i sterylizacji kieszonek wokół implantów.
5. W periodontologii: do sterylizacji kieszonek dziąsłowo-przyzębnych, odparowywania tkanki ziarninowej, podcinania więzideł, usuwania zmian na błonach śluzowej różnych części jamy ustnej.
Laserów w stomatologii używa się do tych zabiegów, które obejmują działania przeciwbólowe, przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz biostymulujące.

Laserowe leczenie zębów – zalety

Główne korzyściami ze stosowania lasera (w porównaniu z metodami tradycyjnymi) są:

  • Szerokie możliwości zastosowań (endodoncja, chirurgia, periodontologia, pedodoncja, stomatologia zachowawcza).
  • Brak konieczności wykonywania zastrzyków znieczulających, przy jednoczesnym minimalnym odczuciu bólu.
  • Precyzja usuwania próchnicy.
  • Niemal bezkrwawy zabieg i (w większości przypadków) brak konieczności szycia.
  • Szybsze gojenie się ran.
  • Znacznie mniejszy dyskomfort pozabiegowy.
  • Redukcja bakterii w obszarze zabiegu.
  • Brak hałasu i wibracji.
  • Bezpieczeństwo zabiegu i minimalna ingerencja w tkanki.

Precyzja działania, doskonałe efekty i komfort pacjenta sprawiają, że laserowe leczenie zębów to technologia, która jest wykorzystywana coraz częściej.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *