Grudzień 24, 2016 / by admin / TECHNOLOGIE / No Comments

Do 2017 Android (Linux?) ma szansę zdominować Windowsa

Niedawna analiza firmy Gartner wykazuje, iż w roku 2016 urządzeń z Androidem będzie więcej niż z tych Windowsem. Kto mógłby w to uwierzyć jeszcze kilka lat temu? Android to przecież Linux ? odrodzenie platformy możliwe jest dzięki urządzeniom mobilnym. Ale zobaczmy na jakiej podstawie została dokonana analiza?

Gartner opublikował własne prognozy dotyczące rynku IT. Pośród nich znajdują się te mniej oraz bardziej odkrywcze :
– do końca 2014 roku to chińskie firmy będą pięcioma głównymi producentami telefonów;
– do końca 2015 roku Windows 8 będzie używany przez 90% firm;
– do końca 2016 roku Android będzie oprogramowaniem używanym na 2,3 mld komputerów, tabletów, oraz smartfonów. Przy czym urządzeń z systemem Windows będzie 2,28 mld ? mniej niż Androida;
– od początku 2016 roku rynek elektroniki zarówno w butach oraz ubraniach jak i tatuażach urośnie do wartości 10 mld dolarów;
– od początku 2017 roku przez Facebook oraz aplikacje do mobilnej współpracy wyciekać będzie 49% firmowych informacji kontaktowych;
To właśnie Android po latach może stać się pierwszym systemem, któremu udało się prześcignąć Windows. Gdy w roku 2008 zaprezentowany został T-Mobile G1 ? pierwszy telefon z Androidem ? analitycy firmy Gartnera przewidywali, iż do roku 2011 zajmie on jedynie 10% rynku. Mylili się.

Nie od wczoraj wiadomo, że mało znane i niepozorne produkty czy usługi potrafią stać się prawdziwym hitem i niespodziewaną innowacją. Android okazał się prawdziwym sukcesem w przeciwieństwie np. do usługi Google Wave ? która miała być innowacyjnym hitem, Google pokładał w niej wielkie nadzieje, rzeczywistość okazała się bolesna.

Niespodziewane sukcesy jak i porażki mają to do siebie, że przychodzą nagle. Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się ?zagrożenia? jakim jest Android. Tak samo jak dziś nikt nie spodziewa się jego klęski ? czas może nas jednak zaskoczyć również pod tym względem, w co wątpię.

Nokia ? szczyty i upadek, Kodak ? rewolucja i bankructwo, HTC ? sukcesy i przegrane, Blackberry ? wzloty i problemy, stawiam iż kolejne może być Apple ze swoją polityką iLśnić. Wystarczy, że gadgeciarstwo znudzi się naszemu pokoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *